מרכז נורית פרגל - חזון

054-6556684

.
דף הבית >> עלינו >> חזון

חזון

מרכז נורית פרגל - פיתוח מיומנויות התנועה כדרך להצלחה, נפתח במטרה לספק מענה כולל לטיפול ותמיכה בתינוקות, ילדים ובני נוער עם קשיים התפתחותיים מוטוריים, תחושתיים, רגשיים, התנהגותיים וחברתיים.

הספורט היה עבורי תמיד כלי להעצמה והנאה אישית. כבר בצעירותי פיתחתי קריירה בתחום הכדורסל, וכשבגרתי עברתי להוראת הספורט (תואר ראשון ממכלת וינגייט ואונ' תל אביב), הוראה בבתי ספר והתמחות בלימודי תנועה לגיל הרך, הנחיית הורים ופעוטות, והתעמלות בונה עצם (בתחומים אלו השתלמתי מקצועית גם במכללת וינגייט).

אל התחום הטיפולי הגעתי דווקא בעקבות התמודדות אישית שלי כאם, כאשר נתקלתי בקשיים שלא יכולתי להבין או לעזור בהם לילדיי. במסגרת חיפושי אחר פתרון הגעתי לקורס הילד והתינוק המסורבל בהנחיית הפיזיוטרפיסטית שלומית נאור בשנת 1995 שנערך בביה"ח "אסף הרופא". הקורס פתח בפני צוהר לעולם שהיה סגור ובלתי מובן עד אז. ממורה ומאמנת של ספורטאים מצטיינים עברתי להתמחות בילדים המתקשים בספורט: אלו שמעדיפים להימנע מלהשתתף בחוגי ספורט בגן ואחה"צ, לחמוק משיעור התעמלות, נמנעים מלהתרוצץ בהפסקה ולא פעם נתפסים כחסרי יכולת התמודדות. פתאום גיליתי את הדרך להתחבר לעולמם, להבין מדוע הם סובלים מדימוי עצמי כל כך נמוך, ולמה הביטוי "חוסר מוטיבציה" כל כך שגוי והרסני. בעזרת הטיפול בספורט נפתח בפני עולם ומלואו, שעזר לי הן כאם והן כמטפלת לעזור לילדים ולהוריהם לשפר את איכות חייהם - הן בהווה והן בעתיד. 

לאחר שסיימתי לימודי "ספורט טיפולי" במכללת וינגייט, התחלתי להתמחות בנושא כמורה לספורט טיפולי. עם השנים והניסיון גיליתי כמה רחב התחום, ולאלו תוצאות נפלאות אנו יכולים להגיע בעזרת אבחון מדויק ועבודה נכונה על לקויות במערכות התחושה, דוגמת מערכת שווי המשקל והתנועה, מערכת התחושה הפנימית, המערכת הטקטילית ועוד - העלולים להוביל לקשיים מוטוריים, חברתיים ורגשיים עצומים. במהלך השנים ליוויתי אלפי ילדים שגילו את הספורט ככלי מנצח בדרך להצלחה: למדתי מהם כמה משפיעה הרגישות התחושתית-מוטורית על ההתפתחות האישית וכיצד ניתן לחזק ולחדד את היכולות באמצעות משחק והנאה, לצד מציאת דרכים עוקפות להתמודדות.

עם הזמן גם ההורים הפכו לחלק אינטגרלי מהתהליך, ובעקבות הביקוש לעבודה בקבוצות קטנות ואינטימיות, פתחתי את מרכז "גלגולים" באשדוד (2005), והתחלתי לרכז קורסי ההכשרה של מכללת וינגייט בירושלים לקהל החרדי, בנושא "תנועה מותאמת לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים" ומתן הרצאות מקצועיות ברחבי הארץ. 

הניסיון שרכשתי במהלך השנים חידד אצלי את ההבנה כי כדי להעניק טיפול מוצלח לילד, יש צורך במתן מענה הוליסטי כולל. למי שמגדל ילד הסובל מקשיים אלו הדילמה וודאי מוכרת: איך בוחרים בטיפול הנכון, ומה עושים קודם? כדי לאפשר להורים ליהנות משקט נפשי ולמנוע טיפולים כושלים הפוגעים בביטחונו האישי של הילד ביכולותיו, החלטתי למסד את מרכז נורית פרגל (2008) - המרכז תחת גג אחד את כל הצרכים הנדרשים, ומאפשר לילדים והוריהם ליהנות מתוכנית טיפול מותאמת באופן אישי. זאת במטרה לאפשר לילדים לחוות מחדש את העוצמה שבעבודה מוטורית-קבוצתית, המתקיימת בקבוצות קטנות ואינטימיות, ומאפשרת מימוש תוכנית טיפולית הדרגתית - המלמדת את הילד כיצד להתמודד עם הקשיים.

אני רואה בפעילות זו הזדמנות פז לציוד הילד בארגז כלים חיוני, שיאפשר לו להתמודד בעתיד עם אתגרים נוספים, דוגמת מטלות בבית הספר והשתלבות בחברה ובמסגרות לימוד ותעסוקה. להשלמת התהליך אנו מציעים גם מבחר הרצאות וסדנאות להורים, המרחיבות בנושא ומסייעות בהתמודדות יומיומית עם הילד, לצד הבניית מערך תומך בבית.